Z radością do szkoły!

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To jest ten dzień! Wszyscy nauczyciele nań czekali, już od początku lipca... Już w sierpniu większość nauczycieli nie mogła doczekać się rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego. Błądzili po sieci po edukacyjnych stronach, marnowali wakacyjny czas na rozmowy o szkole z koleżankami i kolegami, tworzyli pomoce dydaktyczne, pisali jakieś scenariusze, wypatrywali dzieci podczas spacerów, bo bez szkoły jakoś im tak pusto było… Ale już jest! Rozpoczynamy nowy etap szkolnych zmagań, w których na każdym kroku, na każdym etapie kształcenia, oczekuje nas nowa wielka niewiadoma, czyli tzw. dobra zmiana…

Aby dobrze rozpocząć rok szkolny, postanowiliśmy dziś zaproponować nauczycielom coś lekkiego i dowcipnego. W końcu głupio byłoby już na początku roku szkolnego stracić humor. Na to zawsze będzie jeszcze czas! A że drodzy Państwo czasem nie rozumiecie głębi proponowanych przez MEN zmian i czasem uważacie, że są one nie dość odpowiednie… no nie ma się co dziwić. Ich zamysł powstał bowiem bardzo bardzo daleko i tylko nieliczni nauczyciele zdołali odkryć prawdę, odkryć skąd wzięły się te wszystkie dobre zmiany, którymi w szczodrości swojej chce obdarzyć nauczycieli, uczniów i rodziców Pani Minister Edukacji Narodowej. Ale o tym za chwilę (w filmie)…

Jedno jest pewne – rozpoczynamy dziś rok szkolny, w którym nie będzie brakować zaskoczeń, i pozytywnych i negatywnych. Trochę mnie wprawdzie przeraża, że w oficjalnym liście do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty Minister Zalewska używa wyrażenia historycznie jednoznacznie negatywnie nacechowanego (ostateczne rozwiązanie, niem. Endlösung), bo w kontekście edukacyjnym może się ono faktycznie skojarzyć z bliskim końcem polskiej edukacji… No ale to już licentia poetica Pani Minister, która w końcu bierze odpowiedzialność za swoje słowa.

Ponieważ jednak nie do końca wiadomo, dokąd zmierzamy, aby zatem wprowadzić się 1 września w klimat i atmosferę tej „podróży”, przyjmijmy, że nasza polska szkoła jest jak satelita, oczekujący właśnie na wystrzelenie w kosmos… Jak wszystko pójdzie dobrze, będzie sobie latać nad Ziemią i służyć ludzkości, a jak źle… no cóż, to się zrypie – w końcu zapowiedziano „ostateczne rozwiązanie”…

Ktoś to wszystko jednak wymyślił... Kim jest? Popatrzmy na "nowe" oczami (nie)zwykłego nauczyciela, który podczas INSPIR@CJI 2016 postanowił uchylić rąbka tajemnicy uczestnikom konferencji:

Wszystkiego dobrego na początek Nowego Roku Szkolnego!

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Podoba mi się podejście operacje na szacunku, a nie kontroli :)
GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie