Mądrzy konsumenci energii - konkurs międzyszkolny

fot. ConsumerClassroom.eu

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczniowie w niejednej szkole słyszeli zapewne o globalnej walce ze zmianą klimatu, o bardziej zrównoważony świat. Wielu z nich cechuje być może świadoma postawa w rozwiązywaniu tego światowego problemu. Są tacy, którzy wiedzą, w jaki sposób ograniczać ilość odpadów i oszczędzać wodę. Czy jednak są świadomi, jaki mają wpływ na świat jako użytkownicy energii? Portal ConsumerClassroom zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 4. edycji Konkursu Międzyszkolnego.

Energia jest wszędzie. W dzisiejszym świecie młodzi ludzie nie zostaną mądrymi użytkownikami, jeśli nie nauczą się zmniejszać swojego zużycia energii — wybierając środek transportu (samochód, pociąg, rower, motocykl), ogrzewając lub chłodząc dom, zapalając światło w szkole, a nawet w trakcie wakacji i świąt (biorąc prysznic lub długą kąpiel). Efektywność energetyczna zależy też od wybieranych przez nas urządzeń domowych oraz urządzeń elektrycznych (szczególnie w przypadku młodych ludzi), w tym telefonów, słuchawek, tabletów i komputerów).

Celem Komisji Europejskiej jest też wzmocnienie pozycji konsumentów dzięki temu, że ich rachunki za energię będą bardziej przewidywalne i będzie można je w większym stopniu kontrolować (wpłynie to korzystnie na środowisko i pomoże oszczędzić pieniądze). Kolejnym z założeń jest też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dzięki lokalnym i odnawialnym źródłom energii.

Zgodnie z tym młodzi ludzie powinni dowiedzieć się, w jaki sposób ich codzienne zachowanie wpływa na zużycie energii i globalną konsumpcję. Ponadto wiedza ta powinna uwzględniać zrównoważone korzystanie z energii oraz udział w walce ze zmianą klimatu.

Nagrodą za I miejsce w konkursie jest dwudniowa wycieczka do Brukseli dla zespołu projektowego, ze zwiedzaniem miasta i wizytą w głównych instytucjach Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu Międzyszkolnego, jak również wytyczne, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić projekt, znajdziecie na stronach portalu ConsumerClassroom. Tu stworzysz projekt międzyszkolny. Zapraszamy do udziału!

Wiele ciekawych informacji na tematy konsumenckie można także znaleźć w portalu www.edukacjakonsumencka.pl. Tam również zapraszamy!

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Podoba mi się podejście operacje na szacunku, a nie kontroli :)
GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie