Wakacyjne układanki

fot. Specjalni.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wakacje to dobry czas do wspólnych gier, aktywnych zabaw, które przy okazji porządkują i wzbogacają wiedzę dzieci. Jak kreatywnie utrwalać z uczniami wakacyjne symbole, liczby, litery i rozwijać słownictwo, a przy okazji ćwiczyć skupianie uwagi i percepcję wzrokową?

Proponujemy grę karcianą - to jedna z ulubionych naszych uczniów. Dlatego wykorzystujemy ją do nauki, utrwalania różnych treści, ale także do niwelowania dysfunkcji i usprawniania deficytów.

Propozycja wykorzystania stworzonych na platformie https://micetf.fr/symbole-commun/#additions logopedycznych, edukacyjnych kart, zarówno obrazkowych, jak i stworzonych z liczb, liter czy wyrazów. Takie karty z powodzeniem wykorzystać można podczas wakacji do do usprawniania mowy, poszerzania słownictwa, utrwalania liter, liczb czy np. liczb rzymskich.

Jak gramy w grę tego typu?

Karty należy wydrukować i zalaminować. Rozdajemy karty między graczy, jedna zostaje w stole. Dzieci muszą jak najszybciej pozbyć się kart, wskazując na wspólny symbol na swojej karcie z tą w stole, wymawiając nazwę symbolu głośno i układając swoją kartę z ostatnią położoną. W celu usprawniania mowy, na początku gramy nie na wyścigi, ale spokojnie, kolejno i dokładnie wymawiając słowo zgodne z kartą w stole.

Dodatkowym zadaniem dla dzieci może być np. wskazanie liczby mnogiej wymawianego słowa.

Generator opublikowany jest w języku angielskim, ale korzystając z przeglądarki chrome, bez problemu możemy przetłumaczyć stronę.

Jak stworzyć takie karty na platformie?

To bardzo łatwe i intuicyjne narzędzie. W pierwszym oknie możemy umieścić litery, liczy, słowa lub działania matematyczne jedno pod drugim. Aby wygenerować karty musimy zapisać minimum 13 elementów. Na stronie opisany jest algorytm tworzenia kart, tak aby uzyskać pożądaną liczbę elementów na karacie, którą możemy ustalić sami. Im więcej elementów na karcie tym więcej należy dodać słów czy plików graficznych.

Prawe okno służy do dodania wcześniej przygotowanych plików graficznych. Należy je dodać jednorazowo w takiej ilości, jaką wskazuje algorytm. Po utworzeniu kart możemy zagrać online, wydrukować lub pobrać w pliku pdf na komputer.

Generator kart znajdziecie tutaj.

Przykładowe karty z liczbami do 15 pobierz tutaj.
Przykładowe karty obrazkowe z symbolami wakacyjnymi pobierz tutaj.
Przykładowe karty z liczbami rzymskimi pobierz tutaj.

 

Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

AI nie zastąpi naszej odpowiedzialności za własny rozwój ;)
Podoba mi się podejście operacje na szacunku, a nie kontroli :)
GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie