Program Erasmus już od 20 lat w Polsce

fot. European Students Network

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już od 20 lat polscy studenci mogą korzystać z przywileju wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus, a przyjeżdżający do Polski młodzi ludzie są obdarzeni wsparciem ze strony Erasmus Student Network.

W 1998 roku Polska dołączyła do programu Erasmus ówcześnie pod nazwą Sokrates, oferując polskim studentom możliwość rozwoju i nauki na zagranicznych uczelniach w całej Europie. Wówczas 46 szkół wyższych w Polsce dołączyło do programu, a do 2005 roku ich ilość wzrosła trzykrotnie. W latach 1998-2005 aż 32 000 polskich studentów wyjechało na zagraniczne stypendia Erasmusa. Liczba studentów decydujących się na wymianę wzrosła dziesięciokrotnie z 1 400 do ponad 14 000 wyjeżdżających każdego roku. Według Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji do końca 2020 roku z programu Erasmus+ skorzysta 2 mln studentów w 30 państwach w obrębie Europy. Warto dodać, że Polska staje się coraz popularniejszą destynacją wśród młodych ludzi gotowych na wymianę, w tej kategorii zajmujemy 6 miejsce w Europie.

Przez te 20 lat mogliśmy zauważyć ogromne zmiany, które zaszły w środowisku akademickim, postrzeganiu nauki i możliwościach, które daje nam program Erasmus+. Studiowanie na kilku uniwersytetach i zdobywanie doświadczenia w wielu krajach nie jest już niczym nowym i ekskluzywnym. - powiedziała Agata Lech, przewodnicząca Stowarzyszenia ESN Polska.

Ważną rolę w tym procesie odgrywa Erasmus Student Network (ESN) - największa organizacja studencka w Europie, której motto brzmi - students helping students. Jej misja to wspieranie mobilności, edukacji w Europie, a przede wszystkim działanie na rzecz studentów przyjeżdżających do kraju. ESN działa bezpośrednio pod Komisją Europejską, a w Polsce współpracuje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

W ramach obchodów 20-lecia działalności programu Erasmus+ oraz ESN w Polsce prowadzone są liczne akcje promocyjne, spotkania, konferencje i debaty. Oficjalna jubileuszowa gala odbyła się 19 maja w Warszawie, w której uczestniczyli przedstawiciele m.in. Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Base Camp, a także organizacji partnerskich - Parlamentu Studentów RP, NZS, AZS, AIESEC, SF BCC, AEGEE, ELSA, IFMSA oraz BEST.

O Programie Erasmus+

Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować za granicą jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie. Podczas jednego cyklu studiów wymiana może trwać od 2 do 12 miesięcy. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020, umożliwiający m.in. uczestnictwo w wymianach międzynarodowych. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie. Podczas jednego cyklu studiów wymiana może trwać od 2 do 12 miesięcy. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

O Erasmus Student Network

ESN jest największą organizacją studencką w Europie. Działa na ponad 520 uczelniach w 40 państwach Starego Kontynentu. Od 1989 roku rezprezentuje interesy młodych Europejczyków. Aktywnie bierze udział w debacie dotyczącej edukacji i procesu kształcenia, wspierając Komisję Europejską w działaniach na rzecz rozwoju systemu szkolnictwa. W Polsce ESN funkcjonuje od 1998 roku i zrzesza 40 największych uczelni w kraju. Głównym celem organizacji jest promowanie mobilności oraz wspieranie studentów zagranicznych na różnych poziomach edukacji podczas okresu ich nauki w Polsce. Skupia ponad 5000 wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami wspierają program Erasmus+.

 

(Źródło: ESN)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie