Grafika oko cieszy - narzędzia do ubogacania prac i projektów

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od kilku lat prowadzę różne blogi, tworzę gry dydaktyczne przy pomocy narzędzi jakie oferuje platforma Learning Apps, relacjonuję swoje działania realizowane w ramach projektów eTwinning na dzienniku Twinspace. Staram się, aby prezentowane przeze mnie zdjęcia i filmy, przyciągały uwagę tych, którzy je oglądają. Dzięki temu przedstawione przy okazji treści, lepiej zapadają w pamięć.

Oczywistym wydaje się fakt, że uczniowie chętniej grają w gry, które wyróżniają się wysoką estetyką. Rodzice z większą ciekawością śledzą relacje z klasowych wydarzeń, jeśli zostaną one podane w atrakcyjny wizualnie sposób. Wszak żyjemy w kulturze obrazkowej, a nasz umysł lubi obrazy i stojące za nimi emocje. Pojawia się zatem pytanie, z jakich narzędzi skorzystać aby szybko skonwertować nasze filmiki i „podrasować” zdjęcia. W jaki sposób nadać im niezapomniany, wyjątkowy charakter? Z pomocą przychodzą nam między innymi aplikacje dostępne w sklepie Google Play.

Ich zalety? Przede wszystkim pomagają zaoszczędzić czas. Dla porównania - obróbka filmu w popularnym programie Movie Maker zajmowała mi dobrą godzinę. Transfer 2-3 minutowego filmu do YouTube, zajmował kolejne 2 godziny. Zastanawiam się, skąd miałam tyle czasu i cierpliwości, zwłaszcza po kilkudniowej wycieczce?

Konwertowanie filmu przy pomocy dowolnej aplikacji zajmuje zaledwie kilka minut, a efekt jest nieporównywalnie ciekawszy. Aplikacje te umożliwiają scalanie i przycinanie edytowanych filmików, dodawanie muzyki, naklejek, animowanych napisów i gifów. Nietrudno tu uzyskać efekt „wow”. Szczególnie polecam aplikacje Vivavideo, Videoshow, Animoto i Filmora Go. To z nich najczęściej korzystam.

Aplikacje do obróbki zdjęć również oferują całą masę atrakcyjnych gadżetów takich jak: naklejki, efekty specjalne, dekoracje, napisy z bogactwem różnokolorowych czcionek. Umożliwiają one tworzenie różnorodnych, barwnych kolaży, także tematycznych. Narzędzia te są bezpłatne i intuicyjne w obsłudze. Do moich ulubionych należą aplikacje: Pizap, Photostudio, Szkic, Picsart, Collage+, Piccollage. Aplikacje te warto również pokazać uczniom, jeśli oczywiście dysponujemy w klasie urządzeniami moblinymi. Można je wykorzystać do tworzenia plakatów, komiksów, opisów czy utrwalania poznanych liter.

Zapraszam na moje wystąpienie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018:

 

Notka o autorce: Monika Walkowiak jest nauczycielką wczesnoszkolną w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim i członkinią grupy Superbelfrzy RP. 

***

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Podoba mi się podejście operacje na szacunku, a nie kontroli :)
GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie